Kabin Memurluğu Mülakatında Nasıl Giyinmeli?


Bir kıyafet seçmek ve Kabin mülakatı gününüz veya son mülakatınız için doğru ‘görünümü’ elde etmek büyük bir anlaşma olabilir.  İyi bir ilk izlenim yaratmak için sadece yedi saniyeniz olduğu biliniyor – bu yüzden bir havayolu işe alım görevlisinin ve işe alım yöneticisinin sizinle ilk tanıştıklarında sizi mümkün olan en iyi ışıkta yargılamasını istiyorsunuz.  Ne giydiğiniz ve kendinizi nasıl sunduğunuz çok önemli faktörlerdir.

Ancak bu sadece ‘ ayakta durmak’ ve bir işe alım görevlisinin dikkatini çeken bir şey giymekle ilgili değil-bu, birçok insanın karıştığı (ve yanlış gittiği) yerdir.  Aslında, tam tersini yaparak daha iyi bir izlenim bırakacaksınız-sonuçta, öne çıkmanıza yardımcı olacak kişiliğiniz ve deneyiminiz.  Bu senin kıyafet seçimin değil.

Kurallar Yönetim Kurulu genelinde hemen hemen aynı olduğu için çalışmak için başvurduğunuz havayolu önemli değil.  Kabin ekibi değerlendirme gününde elinizden gelenin en iyisini yapmanıza yardımcı olmak için stil kılavuzumuza göz atın.

Sıradanlık her zaman en iyisidir.

Profesyonel ve sorumlu bir rol için başvuruyorsunuz.  Orta Doğu üç (Pegasus, Türk Hava Yolları ve Sunexpress ) ve tüm Avrupa ve Kuzey Amerika havayolları da dahil olmak üzere havayollarının büyük çoğunluğu sıradan bir görünüm tercih ediyor.  ‘Kalabalığın arasından sıyrılmanıza’ yardımcı olacak renkli veya uygunsuz bir kıyafet seçmek muhtemelen geri tepecek bir plandır.”

Bu nedenle, bunu akılda tutarak, genel kural sıradan bir iş kıyafeti seçmektir.  Sıkıcı ve güvenli olabilirsiniz ama işe alım görevlisinin aradığı şey budur.  Unutmayın, meslektaşlarınıza tam olarak benzemek için üniforma giyeceksiniz-ve çoğu hava yolu üniforması tek tiptir

Kabin memuru gibi görünmek zorunda değilsiniz.

Kabin memuru gibi görünmek zorunda değilsiniz.

Çalışmak için başvurduğunuz havayolunun üniforma stilini kopyalamaya çalışmanız gerektiğine dair yaygın bir efsane var – Adaylar genellikle kabin memuru gibi giyinmeye çalışmaktadır. Türk Hava Yolları’nın yeni üniformasındaki kırmızı renk tonlarına uygun bir kıyafet ile gitmenizi önermiyoruz.

Fikir, bunu yaparak, işverenin havayolu üniforması giydiğini hayal etmesini kolaylaştırıyor olmanızdır. Düşünceye göre, eğer zaten bir rol oynuyorsanız, o zaman işi almak için yarı yoldasınız.

Bu kesinlikle doğru değil-beş yıldızlı bir otelde veya havayolunun kurumsal Merkez Ofisinde bir mülakat gününe veya son görüşmeye katılacaksınız. Bu, insanların profesyonel iş kıyafetleri giydiği bir yerdir, bu yüzden havayolu üniformasını taklit etmek için ne kadar ileri gittiğinize dikkat edin.

Bununla birlikte, havayolu üniformalarının büyük çoğunluğuna yakından bakın ve standart iş elbiselerini kopyaladıklarını göreceksiniz – bayanlar için etekler ve ceketler, Erkekler için klasik takım elbise. Kopyalamak istediğiniz görünüm budur. (Açıkçası, bu Singapur Havayolları veya Malezya Havayolları için geçerli değildir).

Kıyafetiniz için çok para harcamanıza gerek yok.

Gerçekten ideal bir görünüm elde etmek için çok para harcamak zorunda değilsiniz.  Pahalı bir marka giymek sizi harika hissettirebilir, ancak başarınızı garanti etmez.

Bunun yerine, size çok iyi uyan ve tertemiz bir şekilde ütülenmiş bir kıyafet hazırlamaya odaklanın.  Uluslararası havayolları, mükemmel bakım standartlarına sahip olmanızı bekler ve bunu, mülakat gününüzde veya son görüşme görünümünüzde açıkça yansıtmalısınız.

 

Kabin Memurluğu İngilizce Online Set

Tüm Hava yollarını kabin memurluğu İngilizce ve Mülakat Sınavlarına Hazırlık Eğitimi ile kabin memurluğu  sınavlarına en kolay şekilde hazırlanacaksınız.

Bilgi Al.

Mülakat Günü Ne Giymeliyim?

Kadınlar: etek, düğmeli ceket ve düz bluz ile klasik bir iş kıyafeti giyin.  Türk Hava Yollarında  çalışmak için başvuruyorsanız, eteğin dizinizin 3 santrimaltına oturduğundan emin olmalısınız.

Bir elbise giymeye karar verirseniz, uygun bir uzunluk seçin ve eşleşen bir ceketle tamamlayın.  Düz tasarımlar en uygun olanıdır.

Görünümü düz çorap ve klasik topuklu ayakkabılarla bitirin.  Stiletto veya platformlardan kaçının.

 

Erkekler: Düğmeli ceket, eşleşen pantolon ve düz bir gömlek ile klasik bir erkek takım elbise.  Kıyafeti tamamlayan düz veya çizgili bir kravat takın.  Cafcaflı veya aşırı desenli kravatlardan kaçının.

Başarılı olmak için pahalı bir üç parçalı takım elbise olması gerekmez. Takım elbisenizi iyi parlatılmış siyah ayakkabı ve desensiz çorapla kombinleyin.

 

Bakım Standartları

Kadınlar: saçlarınızı Fransız bükümü, klasik Topuz veya Fransız örgüsü gibi bir tarzda yapın.  İsterseniz saçınızı yan tarafa atabilirsiniz, ancak her zaman yaka çizgisine dokunmaktan kaçınmalısınız.   

İşverenler makyaj yapmanızı bekleyecektir.  Buna fondöten, eyeliner, rimel ve ruj dahildir.  Görünümünüzün  iyi harmanlandığından emin olun ve ağır makyajdan ve ‘karanlık’ gözlerden kaçının.  Başvurduğunuz havayolunun ruj rengini sürmeyi seçebilirsiniz.

Eller ve tırnaklar bakımlı olmak zorundadır. Sizden  Klasik bir manikür yaptırmanız beklenecektir.

 

Erkekler: saçlarınızı kısa kestirin, ense ve yanlar düzgün bir şekilde kesilmelidir.  Yaka çizgisine dokunmamalıdır.  Parlak jöle ve parlatıcı saç ürünlerinden kaçının.

Yüzünüz temiz bir şekilde traş edilmeli ve nemlendirilmelidir. Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress ve Onur Air’de erkekler sakal ve bıyık bırakamaz.

 

                        Kıyafetinizi güvenle taşıyın

Doğru kıyafeti aldıktan sonra, yolun yarısını aştınız demektir.  Şimdi hüner güven ve kolaylıkla giymektir. Kıyafetinizi mutlaka prova etmelisiniz.

Tüm bunlar çok zor bir iş gibi görünebilir, ancak çabalarınız işverenleri etkilemek için uzun bir yol kat edecektir.

 

Kabin Memuru Mülakat Stres

Baskı Altında Çalışabilir Misin? Baskı altında çalışma yeteneğinizden emin olsanız bile, cevabınızın amacı işvereninizi buna ikna etmektir. İşte bu soruyu...

Okumaya Devam