kabin memuru alımları, kabin memuru başvuru

 

 

Kabin Memuru Olmak? Kabin Memuru Nasıl Olunur?

Kabin memuru olmak çoğu gencin hayalini süsleyen bir meslek haline geldi. Hava yollarında kabin memuru olmak artan talep nedeni ile günden güne zorlaşmaktadır. Bazı hava yollarında ise kabin memuru olmak diğerlerine göre daha kolaydır.

Bu yazımızda ise kabin memuru ve kabin memuru alım şartları ile ilgili bilgileri aktaracağız.

 

Havayolu kabin ekibi, kısa mesafeli ve uzun mesafeli uçuşlar sırasında uçaklarda seyahat eden yolcuların konforu, güvenliği ve refahından sorumludur.

Birçok havayolu, kabin personelinin belirli bir havaalanının yakınında yaşamasını gerektirir.

Kabin memurunun görevleri

Büyük bir havayolu şirketi için uçuş görevlisi olarak çalışmak, insanlarla bol temas ve seyahat olanakları sağlar. Ticari bir havayolunun kabini ekibi, yolcularının güvenliği ve konforundan sorumludur. Görevler içerir:

 • yolcuları binerken ve uçaktan çıkarken karşılamak
 • yolcuları koltuklarına göstermek ve yaşlı veya engelli gibi belirli yolculara özel dikkat göstermek
 • yemek ve içecek servisi
 • Acil durum ekipmanı ve yolcular için bilgi ve koşulların kontrol edilmesi
 • acil durum ekipmanı ve güvenlik prosedürlerinin gösterilmesi
 • ilk yardımın yapılması
 • acil durumlara müdahale etmek
 • yolculara gazete, dergi ve uçak içi eğlence sunmak
 • gümrüksüz ticari mal satmak ve satış hedeflerini takip etmek
 • bir yolculuğu tamamladıktan sonra yazılı uçuş raporları hazırlamak.

Rol fiziksel ve duygusal olarak zorlayıcı olabilir ve yüksek derecede sorumluluk söz konusudur. Kabin ekibinin tüm yolcularla diplomatik olarak ilgilenmesi bekleniyor – zaman dilimleri içinde seyahat etmenin ve uzun süreler ayaklarının üzerinde kalmanın etkilerini hissederken bile.

 

Birçok havayolu şirketi, kabin personelinin belirli bir havaalanına yakın bir yerde yaşamasını gerektirir ve bazı durumlarda kısa sürede işe gitmeleri gerekebilir. Çalışma saatleri uzun vardiyaları ve sosyal olmayan saatleri içerebilir ve resmi tatillerde çalışmak gerekebilir. Bununla birlikte, birçok kabin ekibi üyesi çok çeşitli insanlarla etkileşim kurma şansına sahiptir ve küresel destinasyonları keşfetme ve zevk alma fırsatları neredeyse benzersizdir. 

Kısa mesafeli uçuşlarda çalışmak saatler uzun mesafeli uçuşlarda çalışmaktan biraz daha düzenli olabilir. Uzun mesafeli uçuşlarda çalışıyorsanız, geceleme gerekebilir ve bunun için ek ödemeler yapılabilir. Yakın aileniz için indirimli seyahatlere erişiminiz olabilir ve başlangıçta yaklaşık 3 bin  ila 14 bin tl arasında bir başlangıç maaşı ödemeniz, deneyim ile yaklaşık 20.000 tl’ye yükselmesi ve uçuşlarda harcanan zaman için ek saatlik ödemelerin yapılması uçak içi satış ve performans bonusları da bunlara da dahildir.  Birden fazla dil konuşabildiğiniz için ek ödemeler de alabilirsiniz. 

 

 

Kabin memuru alan şirketler

Uzman işe alım ajansları, dünyanın dört bir yanındaki büyük ticari ve bütçlie havayolları adına alımları duyuruyor. Eğitim kursu sağlayıcıları genellikle işe alım ajansları ve havayolları ile yakın bağlantılara sahiptir ve bu da yardımcı olabilir. 

 

Gerekli nitelikler ve eğitim

Havayolu kabin ekibi olarak çalışmak için belirli bir özelliğe sahip olmanız gerekli değildir.  Bununla birlikte, seyahat, turizm, konaklama yönetimi, boş zaman veya dillerde bir derece yardımcı olabilir. 

Kişisel nitelikler, görünüm ve iyi sağlık ve zindelik normalde akademik yeterliliklerden daha önemlidir, ancak birçok havayolu C sınıfında veya üstünde en az beş GCSE (İngilizce ve matematik dahil) ister. Kabin ekibi için uygun olan bazı mesleki yeterlilikler de (NVQ’lar ve BTEC’ler) mevcuttur. Uluslararası seyahatler için geçerli bir pasaport gereklidir. Ayrıca bir Bilgilendirme ve Engelleme Hizmeti (DBS) denetimini de geçmeniz gerekir. 

Konaklama, yiyecek içecek hizmeti veya otel, turizm veya seyahat ticaretinde kazanılan deneyim muhtemelen bir avantaj olacaktır.

Çoğu havayolu şirketi, organizasyondan girişte kabin personelinin güvenlik prosedürleri, yasal / göçmenlik sorunları ve müşteri hizmetleri gibi konuları kapsayan bir eğitim kursu tamamlamasını zorunlu kılmaktadır. Öğrencileri beceri ve işe alım süreçlerine tanıtan bir dizi ön eğitim kursu da mevcuttur. Bu tür kurslar genellikle büyük işe alım görevlileri ile yararlı bağlantılara sahiptir ve bir avantaj olabilir, ancak mesleğe giriş garantisi vermez.

Tecrübe ile üst düzey bir kabin memurluğuna veya kabin amirliğine geçebilir veya özel uçaklarda varlıklı yolcularlaçalışma konusunda uzmanlaşabilirsiniz. Ayrıca, pazarlama, satış, İK, yolcu hizmetleri veya kabin ekibi eğitimi gibi bir alanda yer temelli bir role geçerek kariyerinizi geliştirebilirsiniz.  

Hava kabini ekibi için temel beceriler
 • İyi iletişim becerileri
 • Mükemmel kişilerarası becerileri
 • Acil durumlarda veya zor yolcularla uğraşırken sakin kalma yeteneği
 • Diplomasi ve incelik
 • İyi derece renkleri görme ve işitme
 • İyi genel sağlık ve fitness – birçok havayolu şirketi kabin personelinin en az 25 metre yüzebilmesini gerektirir
 • kendine güven
 • uzun süre ayaktayken ve saat diliminizin dışında olduğunuzda neşeli bir tutumu sürdürme yeteneği

İşverenler genellikle mutfaktaki alan kısıtlamaları nedeniyle fiziksel gereksinimlere sahiptir; bunlar minimum / maksimum yükseklik gereksinimlerini ve orantılı vücut ağırlığını içerebilir. Görünür dövmeler ve piercingler şiddetle tavsiye edilmez ve personelin genellikle üniforma giyerek şık görünmesi gerekir.

 

Host ve hosteslerin sivil havacılık genel müdürlüğü tarafından belirlenmiş gerekli sağlık kuruluşlarından rapor almaları gerekmektedir. Görüldüğü üzere kabin memurları uçak içinde oldukça hassas bir pozisyona sahiptirler. Aynı zamanda kadın kabin memurlarına havayolları daha fazla rağbet göstermektedir.

 

Detaylı bilgi için tıklayın.