Uçuş görevlisi olmak zor bir iştir. Bazı yolcuların sorduğu saçma sorular ve garip davranışları arasında stresli bir iş. uzun saatler ve jet lag’dan bahsetmeye bile gerek yok.

Tüm dezavantajlara rağmen, uçuş görevlisi inanılmaz derecede talep gören bir iştir. Dünyayı dolaşabilir, birçok yeni insanla tanışabilir ve hava yolculuğunu yolcular için biraz daha tolere edilebilir hale getirebilirsiniz. İnsanlar uçuş görevlilerinin hayatları hakkında çok Meraklılar, www.thysinav.com bu süreç hakkında bir web dizisi üretiyor. Ama üniforma ve dostça bir yüz giymek ve daha sonra jetway’den aşağı inmek kadar kolay değil. İşte bir uçuş görevlisi olmadan önce bilmeniz gereken şeyler ve gökyüzüne tırmandıktan sonra bekleyebileceğiniz bazı avantajlar:

1. Muhtelemen ilk denemenizde kabin memuru olamayacaksınız.

Demek uçuş görevlisi olmak istediğine karar verdin. Tebrikler. Seni sıranın sonuna alalım. Travel + Leisure, her 100.000 başvuru sahibi için sadece 1000’in aslında uçuş görevlisi olacağını yazıyor. Yani matematiksel olarak kabin memuru olmak ihtimalin %1’dir. Harvard üniversitesi bundan daha yüksek bir kabul oranına sahiptir.

 

2. Tek yabancı dil yeterli değildir.

Do you Habla? Ya da parlez-vous? Ya da sprechen-Sie? İşi almak için herhangi bir ileri dereceye ihtiyacınız gerekli değildir, ancak ikinci veya üçüncü bir dil konuşabiliyorsanız kesinlikle  işe alımda yardımcı olacaktır. Uzun zamandır uçuş görevlisi Heather Poole’a göre. “İkinci bir dil konuşabilmek şansınızı büyük ölçüde artırır. Hizmet sektörüi deneyimine sahip olmak da öyle ” diyor.

3. Sürekli denetim altında olacaksınız.

Aslında bir uçuş üniforması giymek söz konusu olduğunda uzun olasılıkları tartıştık. Başvuru sürecinden geçtiyseniz ve mülakat için çağrılacak kadar şanslıysanız, her hareketinizin izlendiğini bilin. Türk Hava Yolları ile mülakatta iseniz, işe alım sürecinin bir sonraki aşamasına geçip geçmediğinize karar vermede büyük bir söz sahibi olacak olan mevcut uçuş personeli tarafından didik dik edileceksiniz.

Günümüzde birçok iş gibi, potansiyel adaylar muhtemelen bir video röportajı ile işe alım sürecine başlar. Bu sıradan görünebilir, ama değildir.. Yüz yüze görüşme gibi davranmalısın. Hostes.Academy blogu, tamamen bakımlı ve düzgün bir şekilde giyinmeniz gerektiğini söylüyor. Ve büyük olasılıkla kapsamlı bir güvenlik kontrolünden geçmeniz gerekecek.

Her engeli aşarsanız ve eğitimlere başlasanız bile işler hala gözetimdesiniz. Points Guy, eğitimlerin(birkaç hafta sürebilen) aslında görüşme sürecinin bir başka aşaması olduğunu belirtiyor. Orada yaptığınız hatalardan dolayı işinize son verilebilir. 

4. Bu işin gerçeklerinle yüzleşemeye hazırlılklı olun.

Bu açık görünebilir, ancak henüz bahsetmediğimiz için şimdi yapacağız: aslında bir uçuş görevlisi olmaya hazır olduğunuzdan emin olun. İşe alım süreci yeterince titizdir ve eğer bu işi alırsanız, o zaman hemen bir cazibe hayatı yaşamayacaksınız. Yeni çalışanlar, üniformanın her detayı da dahil olmak üzere, deneme süresi boyunca katı düzenlemelere tabidir. Bir acemi olarak, www.thyingilizcesinavi.comblogu, işte ustalaşıncaya kadar kırmızı göz uçuşları, geceler, hafta sonları ve tatillerde çalışacağınızı söylüyor.

5. İmaj hiçbir şey ama aynı zamanda herşeydir.

O zamanlar uçuş görevlilerinin belirli bir fiziksel kalıba uyması gerektiğini duymuş olabilirsiniz ve bu doğrudur. Bu günlerde, konsere inmek için ince ve ince bir süper model olmak zorunda değilsiniz, ancak prezentabl olmanız gerekiyor. Hem THY hem de Sunexpress için, bu üniformadayken görünür dövmeler olmadığı anlamına gelir.  

Fiziksel olarak sizden beklenen, baş üstü dolaplara ulaşmanız, bükülmeniz, eğilmeniz, diz çökmeniz ve uzun süre ayakta durmanız ve jump seat koltuklarına sığmanızdır.

6. Hayat tarzınızı değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Diyelim ki işe alım sürecinin her aşamasından geçtiniz ve bir uçuş görevlisi olarak hayata başlıyorsunuz. Tebrikler! Umarım bazı radikal yaşam tarzı değişiklikleri için hazırsınız.

İlk olarak, yeni bir şehre kendi başınıza gitmenin bir yolunu bulmak zorunda kalabilirsiniz. İkincisi, büyük olasılıkla uçuşlar arasında bir dizi diğer uçuş ekibi üyesiyle ortak yaşam alanını paylaşacaksınız. Ayrıca, uçuştan önce havaalanı barında vakit geçirmeyi düşünmeyin. Son olarak, yanlışlıkla uyumayı ve işe geç kalmayı kesinlikle unutabilirsiniz. Zamanında işte olmamaktan dolayı uçuş görevlilerinin para cezasına çarptırılabileceği işin çok önemli bir parçasıdır.

7. Azim eşittir çok para.

Uçuş görevlisi olmanın bazı dezavantajlarını zaten ele aldık.Tabii ki  de, büyük faydalar da var. Başlangıçta çok fazla kazanamayabilirsiniz. Thysınav’a göre başlangıç maaşı 3.500 tl’den biraz fazla. Ama yatı, ikramiye ve extralar ile banka hesabınızda 12 bin tl görebilirsiniz.

8. Bedava uçabilirsiniz

Doğru, uçuş görevlileri ücretsiz uçuyor, ancak ben bir Paris’e gidip geleyim kadar da kolay değil. Hostes Academy’e göre , uçuş görevlilerinin Bekleme modunda uçtuğunu söylüyor, bu yüzden sadece bir koltuk varsa bir koltuk alıyorlar. Aksi takdirde, mürettebat için ayrılmış jumpseati kullanmak zorundalar, Bazı hava yollarında pass kabin görevlileri üniforma ile seyahat etmek zorundadır.

Ancak, ücretsiz uçuşlar sadece uçuş görevlileri için değildir. Onların, aileleri, önemli Diğerleri ve çocuklar da ücretsiz uçuşlar alırlar ve seyahat avantajları diğer havayollarına ve kruvaziyer hatlarına kadar uzanabilir.

.